Z jakiego drewna wykonać schody

Drewno jest naturalnie piękne oraz ciepłe. Jest także jednym z polskich dóbr narodowych. Jesteśmy głównym producentem wyrobów drewnianych w Europie. Warto wspierać polskie produkty i zainwestować w drewniane schody, nie tylko z pobudek patriotycznych, ale również praktycznych. Drewno jest materiałem długowiecznym, które odpowiednio zakonserwowane może przetrwać nawet setki lat. Każdy z jego rodzajów ma wiele różnych walorów. Jakie zatem wybrać drewno na schody?

Rady od eksperta

Zapytaliśmy o radę Pana Jerzego, stolarza z 20 letnim doświadczeniem. Nasz ekspert poleca wykonanie schodów z twardego i odpornego na ścieranie gatunku drewna. Najczęściej wykorzystuje on drewno drzew liściastych: dęba, jesionu, buka lub orzecha. Na indywidualne zamówienie, Pan Jerzy wykonuje również schody z drzew egzotycznych, jak wenge, jatoba czy machoń. Są one trwałym materiałem, o wyższej twardości niż Polskie gatunki drzew oraz o ciekawym usłojeniu. Warto poprosić o ich wycenę wcześniej, ponieważ nie należą one do najtańszych rodzajów drewna.  Nasz ekspert odradza wykonanie schodów z drzew iglastych jak sosna czy świerk. Są one po prostu zbyt miękkie i nie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Pan Jerzy widział kilka realizacji z schodów z drewna sosnowego, które po kilku latach wyglądały fatalnie. Wszędzie dziury od przedmiotów, na które upadły. Natomiast środek schodów był widocznie wytarty i lekko poczerniały.

Nasz ekspert zwraca również uwagę na to, że drewno na schody powinno komponować się z podłogami. Na przykład dębowa podłoga, może gryźć się z schodami wykonanymi z czerwonego merabu.

Dąb – faworyt naszego eksperta

Dąb to najbardziej ekskluzywny, ale i zarazem jeden z najdroższych rodzajów drewna. Charakteryzuje się wysoką twardością oraz odpornością na ścieralność. Dzięki temu przedmioty, który upadną na schody nie spowodują widocznych wgnieceń. Dąb jest odporny na skręcenia bardziej niż inne gatunki drzew liściastych. Przy odpowiedniej konserwacji potrafi służyć przez dziesiątki, a nawet setki lat.

Trwałość
Twarde
TWARDOŚĆ Brinella 3,7

Buczyna

Buk to jasne drewno o wysokiej ścieralności. Wykorzystywany jest do produkcji mebli, ale także i schodów wewnątrz budynków mieszkalnych. Odradza się użycie tego surowca do produkcji schodów w miejscach publicznych. Przy schodach domowych buk jest dobrym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać o jego częstszej niż zwykle konserwacji. Wymagane jest również używanie specjalnych lakierów, niestety znacznie drożnych od standardowych. Buk jest również mnie odporny na skręcenia, niż dąb. Drewno to jest podatne na kurczenie się pod wpływem wilgotności, co w konsekwencji może doprowadzić pęknięć w jego strukturze.   

Trwałość
Twarde
TWARDOŚĆ Brinella 3,8

Jesion

Podobnie jak dąb jest to drewno bardzo trwałe oraz odporne na działanie wilgoci. Jego zewnętrzne słoje są jasne, natomiast wewnętrzne ciemniejsze. Jest to szczególnie widoczne w drzewach, które rosły w pobliżu rzek lub innych zbiorników wodnych. Z takiego usłojenia mogą powstać piękne niekonwencjonalne schody.   

Należy pamiętać, że jasne słoje jesionu mogą ściemnieć pod wypływem promieni słonecznych.

Trwałość
Twarde
TWARDOŚĆ Brinella 4,0

Orzech Włoski

Orzech włoski to drewno o charakterystycznych słojach, stąd często przekonuje wielu klientów. Inną specyficzną cechą orzecha jest to, iż twardnieje i ciemnieje wraz z upływem czasu. Jest to drewno stosunkowo tanie, jednak wymaga większej uwagi, gdyż może bardzo szybko się zniszczyć. Należy je lakierować częściej niż na przykład schody dębowe.

Trwałość
Średnio Twarde
TWARDOŚĆ Brinella 3,3

Na tym portalu znajdziejsz realizacje schodów z całej Polski, nie jednego, ale dzisiątek zaufanych producentów.

Poproś o dane kontaktowe i znajdź rzetelnego producenta już dzisiaj!

Przejdź do Galerii Schodów

Klon

Klon jest powszechnie uważany za drewno szlachetne. Podobnie jak jesion jest jednocześnie twardy i elastyczny, a dodatkowo przyciąga uwagę. Kolor klonu różni się w zalżności od swojego wieku - im starsze, tym ciemniejsze. Jest drewnem bardzo trwałym, które nie wymaga częstej konserwacji i lakierowania - taki zabieg raz na kilka lat jest wystarczający. Zestawienie wszystkich powyższych cech sprawia, że klon doskonale nadaję się do produkcji schodów, ale także mebli oraz foteli.

Trwałość
Średnio Twarde
TWARDOŚĆ Brinella3,0