Schody wspornikowe - jak przygotować się do ich montażu

  • Jaką balustradę dobrać do schodów wspornikowych?
  • Jak przygotować ścianę do montażu schodów wspornikowych?
  • Ile kosztują schody wspornikowe

Schody wspornikowe, montowane tylko z jednej strony są nowoczesnym elementem wystroju wnętrza. Charakteryzuje je nie tylko funkcjonalność, ale i wysoka estetyka. Są idealne zarówno do domów tworzonych w modnym stylu minimalistycznym z naciskiem na geometryzację przestrzeni, jak i do wnętrz o bardziej tradycyjnym i klasycznym wyglądzie. Obecnie schody wspornikowe stają się niezwykle popularne i coraz więcej osób jest zainteresowanych ich montażem. Zamontowanie ich w odpowiedni sposób wymaga jednak konkretnych działań, takich jak wybór odpowiedniej balustrady, czy przygotowanie ściany.

Jakie balustrady pasują do schodów wspornikowych?

Jako, że schody wspornikowe są montowane bezpośrednio do ściany i mogą sprawiać wrażenie, że "wiszą w powietrzu", wiele osób rezygnuje z balustrad. Przyczyną jest chęć zachowania oryginalnego wyglądu schodów. Jednak balustrada zapewnia bezpieczeństwo podczas poruszania się po schodach. Jest niezwykle ważna, jeśli schody są długie, a w domu przebywają dzieci, czy osoby starsze. Zamontowanie balustrady wcale nie odbierze schodom uroku, a pozwoli czuć się bezpiecznie domownikom oraz gościom. Rodzaj balustrady warto wybierać pod względem tego, z jakiego materiału wykonane są schody wspornikowe, ale również trzeba dopasować ją do wnętrza. Uniwersalnym, a jednocześnie nowoczesnym rozwiązaniem jest wybór balustrady szklanej. Najlepiej pasuje ona do schodów szklanych, lub kamiennych. Tańsze i stylowe są również balustrady metalowe, jednak to od stylu ich wykonania i wykończenia zależy efekt końcowy. W większości przypadków do schodów wspornikowych nie będą pasowały balustrady ciężkie, kute na zamówienie - mogą zniszczyć efekt delikatnych i nowoczesnych schodów.

Jak przygotować ścianę do montażu schodów wspornikowych?

Wybór schodów i rodzaju balustrady to nie wszystko. Do poprawnego zamontowania schodów wspornikowych wymagane jest odpowiednie przygotowanie ściany. Jeśli takie działanie nie nastąpi, skutkiem może być poważne uszkodzenie ściany, czy wyrwanie z niej stopnia. Schody wspornikowe muszą być odpowiednio zamocowane, aby nie obciążały ściany.

Istnieją dwa podstawowe sposoby na przygotowanie ściany pod montaż schodów wspornikowych. Pierwsza metoda opiera się na wykorzystaniu ściany betonowej, specjalnie przygotowanej pod montaż takich schodów. Często odbywa się to już podczas budowania domu, czy przy generalnym remoncie. Drugi sposób to dostosowanie istniejącej ściany działowej, bądź nośnej.

W przypadku, gdy właściciele domu mają do dyspozycji jedynie ścianę nośną, bądź działową, konieczne są konkretne działania. Celem jest zapewnienie solidnej konstrukcji pod schody wspornikowe. W ścianie nośnej zbudowanej z cegły 24 cm. montuje się stalową, bądź żelbetonową blachę. Po montażu blachy wystarczy przykryć ją tynkiem, płytkami, bądź kamieniem, czy betonem. Jeśli ściana, na której montowane są schody jest działowa, to sama blacha nie wystarczy. Przygotowanie ściany działowej jest znacznie bardziej skomplikowane. Trzeba dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić ścianę za pomocą metalowych słupów. Ich obróbka może odbyć się różnymi metodami, ale najłatwiejszym sposobem jest zdecydowanie się na płytę gipsowo-kartonową. Końcowa grubość powinna wynosić około 12 centymetrów.

Grubość ściany pod montaż schodów wspornikowych to zazwyczaj 20-25 cm. Powinno być to jednak uzależnione od jej konstrukcji i rodzaju. Przy żelbetonie minimalna grubość wynosi 20 cm. Natomiast tak zwany pomarańczowy pustak, czyli cegła ceramiczna wymaga już ściany o grubości minimum 25 centymetrów. Same stopnie schodów powinny być osadzane na głębokości 15-20 centymetrów. Przy czym ich długość nie powinna być większa niż 120 cm. Warto podczas montażu postarać się o maksymalne wytłumienie drgań poprzez zastosowanie elastycznego wypełniania, którym może być na przykład korek. Zapewni to lepszy komfort użytkowania schodów i uchroni ścianę przed pękaniem tynku.

W Galerii Schodów znajdziejsz realizacje schodów z całej Polski, nie jednego, ale dzisiątek producentów

Znajdź Twojego Producenta Schodów już dzisaj!

Przejdź do Galerii Schodów Wspornikowych

Ile kosztują schody wspornikowe? 

Określenie ceny schodów wspornikowych, tak jak w przypadku każdych innych schodów wymaga indywidualnej wyceny. W pierwszej kolejności musimy zebrać podstawowe wymiary, takie jak wysokość od podłogi do stropu, grubość stropu oraz długość i szerokość otwory w stropie. Następnie, najlepiej po konsultacji z projektantem wnętrz lub producentem schodów, należy wybrać rodzaj konstrukcji schodów: jednobiegowe, zabiegowe lub łamane. Pozostaje jeszcze wybór rodzaju drewna; Wszystkie te elementy zaważą na ostatecznej wycenie schodów. Na podstawie danych, którymi dysponujemy ich cena może wahać się od 20 do nawet 60 tysięcy złotych.