Schody zabiegowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Schody zabiegowe są jedną z najczęściej wykorzystywanych konstrukcji przy produkcji schodów. Są często wybierane, ponieważ charakteryzują się niebanalną formą, a jednocześnie pozwalają zaoszczędzić trochę przestrzeni. 

Schody zabiegowe to konstrukcja z biegiem skręcającym pod kątem prostym. W ten sposób w rzucie poziomym przypominają odwróconą literę ‘U’.  Schody zabiegowe są schodami jednobiegowymi, czyli o prostej konstrukcji, u których skręt biegu ma miejsce w dolnej części konstrukcji. W miejscu takiego skrętu schody zabiegowe posiadają stopnie klinowe, przybierające kształt wydłużonych trójkątów lub trapezów.

Wymiary schodów zabiegowych 

Schody zabiegowe to rozwiązanie do małych i niskich pomieszczeń, ponieważ potrzebują one mniej miejsca od innych rodzajów schodów. Zajmują powierzchnię około 4,5 m2. Jest to o 0,52  więcej niż modele z prostym biegiem, ale jednocześnie schody zabiegowe są krótsze. Przynależność do modeli jednobiegowych stwarza pewne ograniczenia – schody zabiegowe nie są instalowane w pomieszczeniach wyższych niż 2,90 m. Wygodna szerokość biegu powinna wynosić przynajmniej 100 cm.

Schody zabiegowe a wachlarzowe i łamane

Choć podobne w swym wyglądzie, to jednak istnieją niuanse, które odróżniają schody zabiegowe od modelu wachlarzowego czy łamanego. W schodach wachlarzowy skręt jest bardziej łagodny, przypomina półkole, przez co dla uzyskania właściwego położenia takie schody muszą być wyższe. Dzięki zredukowaniu skrętu poszczególnie stopnie mają mniej więcej ten sam kształt i rozmiar na całej długości biegu. Natomiast schody łamane są już schodami dwubiegowymi, to znaczy złożonymi z dwóch ciągów stopni, przedzielonych w miejscu skrętu specjalną płaszczyzną nazywaną spocznikiem.

Przykładowa realizacja - schody zabiegowe

Dane producenta schodów można uzyskać tutaj https://www.getstairs.pl/schody-debowe-na-konstrukcji-metalowej/

Przykładowa realizacja - schody łamane

Dane producenta schodów można uzyskać tutaj https://www.getstairs.pl/schody-wspornikowe-lamane-ze-szklana-balustrada/

Przykładowa realizacja - schody wachlarzowe

Dane producenta schodów można uzyskać tutaj https://www.getstairs.pl/nowoczesne-schody-wachlarzowe-na-beton/

Wybór materiału na schody zabiegowe

Model zabiegowy występuje w różnych wersjach jeśli chodzi o wybór materiału. Za najbardziej klasyczne uważa się schody zabiegowe drewniane, które wprowadzają do wnętrza ciepły i przyjazny klimat. Natomiast schody zabiegowe betonowe występują w jako dodatek podkreślający industrialny charakter wnętrza lub jako eleganckie, bardzo trwałe wykończenie. Schody zabiegowe metalowe są z kolei niezwykle lekkie, idealnie wpisują się więc w kanony pomieszczeń w stylu minimalistycznym.

Na portalu GetStairs.pl znajduje się setki realizacji schodów, nie jednego, ale dzięsiątek wyselekcjonowanych producentów!

W jednym miejscu możesz uzyskać dane kontaktowe do wielu zaufanych producentów schodów!

 

Przejdź do Galerii Schodów Zabiegowych